Honor Magic4 Lite 5G is a powerful phone, which features an enormous 6.8 inches screen, a 48 mega-pixels back facing camera and a 16 mega-pixels front facing camera.
This device has a 128 GB amazing internal memory and while it doesn't include an SD memory card expansion slot, it it is more than enough to store tons of apps, games, songs, photos and videos without even thinking about running out of space.
This cellphone is thin, being just 0.31 inches thick. This cellphone is only 6.54" long, but it still manages to hold a 6.8" display. The Honor Magic4 Lite 5G is much lighter than what one would expect from a device like this.
equipped this device with a beautiful 6.8" display, and a resolution of 1080 x 2388 , which makes it impossible to even distinguish the pixels forming the display.
This cellphone features WiFi connection (which can be provided to other devices around, acting as a wireless modem or router), 5G , the fastest data connection, 4G LTE-A super quick connection and also HSPA+ data connection (which is a lower speed 4G technology) and 3G fast data connection, using HSDPA technologies. This phone uses a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone features two cameras, a 48 megapixels back facing camera and a 16 megapixels front-facing camera.
This cellphone features a 4800 mAh inmense non-replaceable battery, enough to provide this phone with an incredibly long battery life. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it starts to lose capacity, even though with such a huge battery size you will probably replace this cellphone before it becomes a real problem.
This cellphone also includes many useful characteristics like Fingerprint Reader, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.1 ) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Honor Magic4 Lite 5G is probably a great choice no matter whether you want it for work, are looking for a phone to mostly use social networks, want this cellphone for gaming or are a photography fan.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 11 |
| Dimensions: | 6.54 x 2.98 x 0.31 inchesMetric16.61 x 7.57 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.67 ouncesMetric189.09 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2388 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 385 pixels per inchMetric151.57 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 619 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 16 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.