Honor Magic4 is an amazing Android phone, with a large 6.8 inches screen, a 50 mega-pixels back facing camera and a 12 MP front camera.
Apparently decided not to care much about the weight in this 7.02 ounces cellphone. This cellphone is only 6.44" long and 2.93" wide, but it manages to hold a 6.8" screen. The Honor Magic4 is just 0.35" thick, making it one of the thinnest cellphones nowadays.
equipped this device with an absolutely amazing 6.8 inches screen, and a 1224 x 2664 resolution, making everything look absolutely perfect.
A good advantage of this device is its huge 128 GB internal storage and though it doesn't come with an SD memory card expansion slot, it is still enough to store hundreds of applications and even the heaviest games available nowadays without thinking about running out of space at all.
This cellphone has Wi-Fi connectivity (and it can share it with other devices around, as a mobile hotspot), 5G ultra high bandwidth connection type, LTE-A (4G) ultra fast data connection and also HSPA+ connection type (a lower speed 4G type) and fast 3G data connection, over HSDPA technologies. This device uses a Nano SIM card for GSM connection.
This cellphone features two cameras, a 50 mega-pixels back facing camera and a 12 megapixels front-facing camera. Its back facing camera has a 1.8 aperture so it can capture awesome photographs even in low lighting environments.
This device also features a wide range of interesting characteristics such as Fingerprint Reader, Near Field Communication (NFC), Infrared Blaster, Bluetooth (provides communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone features an incredible 4800 mAh non-replaceable battery that can keep this phone running for several hours without charging it. An issue to evaluate is that this phone's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, though having 4800 mAh you will probably discard this cellphone before it becomes an issue.
No matter whether you want a device to mainly use social networks, want it for playing games, need a cellphone for work or are an amateur photographer, you will definitely love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Dimensions: | 6.44 x 2.93 x 0.35 inchesMetric16.36 x 7.44 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 7.02 ouncesMetric199.01 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2664 x 1224 pixels |
| Pixel density: | 431 pixels per inchMetric169.69 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 1000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 730 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.56") |
| Front camera: | 12 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, n79, SA, NSA, 5G Ready |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 26(850+), 28(700 APT), 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.