Honor Magic7 is a totally fascinating Android device, which counts with a large 6.8-inches display, and 2 cameras, a 50 MP back facing camera and a 50 MP front camera.
A good point of the Honor Magic7 is its 256 GB inmense internal memory and even though it doesn't include a slot for an SD memory card, it is still enough to install tons of applications, games, songs, photos and videos without having to worry about running out of space at all.
This device doesn't feel very lightweight for a phone this size, weighting 7.02 oz. This cellphone is slim and good-looking, being just 0.31" thick. The Honor Magic7 is a compact cellphone, considering it packs a 6.8" display and it is just 6.38" long. made this cellphone in many different color options, black, blue, gold, gray and white.
This cellphone has a incredible 6.8 inches display with a 1264 x 2800 resolution, which makes it impossible to even distinguish the pixels in the display.
This cellphone has Wi-Fi connection (which can be provided to other devices acting as a router) and 5G crazy fast connection type. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM services.
The Honor Magic7 features two cameras, a 50 megapixels back-facing camera and a 50 megapixels front side camera. this phone's back-facing camera lens has an aperture of F1.9 so it can take excellent photographs even in low-light conditions. It can also shoot 4K 3840x2160 videos at 60 fps.
This phone also features many cool features like Fingerprint ID, NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (5.4 ) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Honor Magic7 has a 5650 mAh high capacity Si - Carbon non-replaceable battery, enough to provide the Honor Magic7 with an incredible battery duration. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it starts to get older, whereas having 5650 mAh you will probably buy a new device before it becomes a real problem.
It doesn't matter whether you are looking for a phone for gaming, are looking for a device to majorly use social networks and internet browsing, you love taking photos or want a work phone, you will probably be very happy with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Dimensions: | 6.38 x 2.98 x 0.31 inchesMetric16.21 x 7.57 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 7.02 ouncesMetric199.01 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gold, Gray and White |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 2800 x 1264 pixels |
| Pixel density: | 452 pixels per inchMetric177.95 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 5000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| RAM Memory: | 12 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 830 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Si - Carbon |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5650 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Focal length: | 24mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.77 inches (1/1.3") |
| Front camera: | 50 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.