Honor Magic7 RSR Porsche Design is a high-level Android phone, including a big size 6.8-inches screen, and 2 cameras, a 50 MP back-facing camera and a 50 MP front-facing camera. That's everything we have to say? No, it's just the beginning of this extreme review.
A great point of this cellphone is its big 512 GB internal storage and although it doesn't come with a slot for an SD memory card, it it is more than enough to store tons of applications, games, photos and videos without thinking about filling it.
About its body design materials, this cellphone is majorly manufactured with Glass . While this device is just 0 inches long and 0" wide, it's still able to fit a a 6.8 inches display. made this phone in 2 colors: agate grey and purple.
The Honor Magic7 RSR Porsche Design is equipped with two cameras, a 50 MP back camera and a 50 MP front facing camera. Its back camera has a 1.4 aperture so it can capture clear pictures even in low light conditions. It also shoots videos up to 3840x2160 (4K) at 60 frames per second.
The Honor Magic7 RSR Porsche Design is equipped with a low quality x 6.8 inches screen, making it have a low level image quality.
This phone has 5G insanely fast internet connection. The Honor Magic7 RSR Porsche Design works with a Nano SIM card for GSM carriers.
This cellphone has a 5850 mAh big capacity Li - Ion non-replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to take into consideration is that this phone's battery is non-replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it begins to have trouble holding its charge, while having 5850 mAh you will probably discard this device before it becomes a real problem.
This phone also includes a wide range of interesting features such as Fingerprint ID, Wireless charger compatibility, NFC (Near Field Communication), Infrared Blaster, Bluetooth (5.4 ) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you will use it as a social cellphone, will use it as a gamer cellphone, want a work cellphone or want it to take many photographs, this phone is definitely the right one for you.
| Device Type: | Phone |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | 7.87 ouncesMetric223.11 gImperial |
| Colors: | Agate Grey and Purple |
| Materials: | Glass |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Brightness: | 5000 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| RAM Memory: | 16 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 830 |
| Internal Memory: | 512 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5850 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.40 |
| Focal length: | 23mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.77 inches (1/1.3") |
| Front camera: | 50 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands 5G Ready |
| Technologies: | 5G |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.4 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.