Honor Play is an impressive cellphone released in August 2018, packing a high-tech 2.36 GHz Octa-Core CPU, an enormous 6.3" screen, and two cameras, a 16 mega-pixels back camera and a 16 MP front-facing camera. Let's take a deeper look at what this phone has to offer.
Being just 0.29" thick,the Honor Play is extremely thin and comfortable. The Honor Play is quite a compact cellphone, taking into account that it packs a 6.3" screen and it's just 6.22" long. This phone feels much lighter than what one would think about a phone this size. The Honor Play is available in a variety of color variations, black, blue, purple and red. Talking about its construction quality, this phone is manufactured with Aluminum .
This device comes with a HiSilicon Kirin 970 chip, backed up by an extremely fast Octa-Core processor ticking at 2.36 gigahertz with a huge 6 GB RAM. A key advantage of this phone is its 64 GB astonishing internal storage memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store hundreds of apps and even the largest games currently available without thinking about running out of space at all.
This phone is equipped with two cameras, a 16 mega-pixels back-facing camera and a 16 megapixels front facing camera. The Honor Play also films 4K 3840x2160 videos at 30 fps, and slow motion videos in 1920x1080 (Full HD) at 60 frames per second. This cellphone also features auto-focus.
equipped this cellphone with a incredible 6.3-inches screen, and a resolution of 1080 x 2340 , making everything look amazing.
The Honor Play includes wi-fi capability (which it can provide to other devices acting as a modem or router), 4G (LTE-A) high bandwidth connectivity and also HSPA+ connection type (which is a slower 4G technology) and the fastest 3G connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card for GSM networks.
The Honor Play counts with a big capacity 3750 mAh Li - Polymer non-removable battery providing the Honor Play an amazing battery life. An issue to take into consideration is that the Honor Play's battery is not replaceable so you can't buy a new battery when it starts to get older, whereas with such a big battery you will probably replace this phone before it happens.
This cellphone also comes with a wide variety of interesting characteristics as Fingerprint ID, Facial recognition biometrics, Bluetooth and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Honor Play is the right choice for you if you are looking for a gamer phone, want a device for work, want this cellphone to take plenty of photos or will use this cellphone mainly for social networks. This phone is packed with Charger, USB Cable, Eject tool, Quick Start Guide and Warranty card,TPU Protective case .
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Honor View10 GSM Unlocked Smartphone, AI Processor, 5.99†FullView Display, 20MP + 16MP Dual-Lens AI Camera, Dual SIM 4G, Fast Charging, 6/128 GB, Blue (US Warranty)
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
Moto G Power | 2021 | 3-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 3/32GB | 48MP Camera | Silver
Shop now
BLU G90 Pro | 2021 | 3-Day Battery | Unlocked | 6.5†Full HD+ Display | 128GB | 48 MP Quad Camera | US Version | US Warranty| Purple Haze
Shop now
Xgody Mate10+ Smartphone Unlocked, Android 8.1 Cell Phones Cheap, Dual Sim-Free Mobile Phones with 5.5 inch HD Display, Dual 5MP Beauty Cameras + 8GB ROM (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Dimensions: | 6.22 x 2.92 x 0.29 inchesMetric15.8 x 7.42 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 6.21 ouncesMetric176.05 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Purple and Red |
| Materials: | Aluminum |
| Accessories: | Charger, Eject tool, Quick Start Guide, USB Cable, Warranty card,TPU Protective case |
| Release date: | 2018-08-14 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.3 inchesMetric16 cmImperial |
| Resolution: | 2340 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 409 pixels per inchMetric161.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 970 |
| Processor: | ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53, 64-bit, 10 nm (Octa-Core 2360 MHz) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G72 MP12 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3750 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (60 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.