HP Elite x3 is a complete cellphone released in December 2016, provisioned with a really big 6-inches screen, a 2.15 GHz Quad-Core CPU, a 16 MP back facing camera and an 8 MP front camera. Let's take a closer look at what this phone can do.
This cellphone is much lighter than what one would think about a phone of this size. The HP Elite x3 is only available in color 16 777 216. This phone is a very compact phone, taking into consideration it packs a 6" display and it is only 6.37 inches long and 3.29" wide. The HP Elite x3 is very thin and good-looking, being just 0.31" thick.
This phone is equipped with an astonishing 1440 x 2560 (Quad HD / 2K) 6-inches screen, making everything look beautiful and brightful.
HP sells the HP Elite x3 with a Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 system chip, including a very powerful 2.15 GHz Quad-Core processor and a big 4 GB of RAM memory. This cellphone has an excellent 64 GB internal memory and an external memory slot, which allows you to store lots of apps, games, songs, photos and videos without thinking about running out of space at all.
This cellphone is equipped with two cameras, a 16 MP back-facing camera and an 8 megapixels front camera. It can also film Full HD 1920x1080 videos.
This phone features Wi-Fi connectivity (but it can't be provided to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 4G LTE high performance connection type. This phone uses a Nano SIM card for GSM services.
This cellphone features a 4150 mAh incredible Li - Polymer non-replaceable battery, enough to provide this phone with an amazing battery life. An issue to consider is that this phone's battery isn't replaceable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, although with such a big battery you will probably buy a new phone before it happens.
This device also includes plenty of useful features like Fingerprint Scanner, Wireless charger compatibility, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
The HP Elite x3 is probably very appropiate for you no matter if you want this cellphone to take tons of pictures, need this phone for work, will use it as a social cellphone or want a phone to play games.
2021 Newest HP 15 15.6" FHD Laptop Computer, Intel Quad-Core i5-1135G7 up to 4.2GHz (Beat i7-1065G7), 8GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD, AC WiFi, Bluetooth 5.0, Webcam, Type-C, Windows 10, 64GB Flash Drive
Shop now
HP Elite X2 1012 G2 2-in-1 Business Laptop - 12.3 inches Gorilla Glass Touchscreen (2736x1824), Intel Core i5-7300U, 512GB SSD, 8GB RAM, HP Keyboard, Windows 10 Pro(Renewed)
Shop now
HP EliteDisplay S14 14" FullHD 1920 x 1080 Portable USB-C Display
Shop now
HP EliteBook X360 1030 G2 13.3 inches, Core i7-7600U 2.8GHz, 8GB RAM, 512GB Solid State Drive, Windows 10 Pro 64Bit, Touch (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Windows 10 Mobile |
| Dimensions: | 6.37 x 3.29 x 0.31 inchesMetric16.18 x 8.36 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 6.88 ouncesMetric195.04 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2016-12-08 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 2560 x 1440 pixels (Quad HD / 2K) |
| Pixel density: | 490 pixels per inchMetric192.91 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 |
| Processor: | Kryo, 64-bit, 14 nm (Quad-Core 2150 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 530 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1,95 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4150 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 13(700 c) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.