HP Ipaq 500 is a modest Windows Mobile Standard cellphone released back in the year 2007, featuring a 1.3 megapixels back-facing camera and a little 2 inches screen.
This cellphone is a little thick compared to nowadays devices, with its 0.64" thickness. This phone isn't really a compact cellphone, taking into consideration it is 4.21" long,but it just contains a 2" screen. This device isn't very light for a phone of this size, weighting 3.6 ounces.
This phone is only equipped with a 1.3 megapixels back-facing camera.
This phone is equipped with an average 2-inches display with a 220 x 176 resolution, which makes all pictures and videos look quite colorful and brightful.
The HP Ipaq 500 has a 1100 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that provides the HP Ipaq 500 a poor battery life. According to HP, the HP Ipaq 500 has an aproximate talk time of 6.5 hours and a stand by time of 188 hours.
The HP Ipaq 500 counts with WiFi connectivity (but it can't share it with other devices as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
HP Pavilion X360 2-IN-1 11.6" HD Touch-Screen WLED-backlit Laptop, Intel Pentium N5000 up to 2.7GHz, 4GB DDR4, 128GB SSD, Bluetooth, Wireless-AC, HDMI, Webcam, USB 3.1-C, Media Card Reader, Windows 10
Shop now
HP Chromebook 14 Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, 14†HD Display, Chrome, Lightweight Computer with Webcam and Dual Mics, Home, School, Music, Movies (14a-na0021nr, 2021)
Shop now
HP Chromebook 14-inch HD Laptop, Intel Celeron N4000, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, Chrome (14a-na0020nr, Ceramic White)
Shop now
HP Chromebook 11-inch Laptop - Up to 15 Hour Battery Life - MediaTek - MT8183 - 4 GB RAM - 32 GB eMMC Storage - 11.6-inch HD Display - with Chrome OS - (11a-na0021nr, 2020 Model, Snow White)
Shop now
HP 14" Core i3 1005G1 Up to 3.4GHz 8GB 256GB SSD 1080P 14-dq1043cl Backlit Keyboard
Shop now
HP Chromebook x360 14a 2-in-1 Laptop, Intel Pentium Silver N5000 Processor, 4 GB RAM, 64 GB eMMC, 14" HD Display, Chrome OS with Webcam & Dual Mics, Work, Play, Long Battery Life (14a-ca0022nr, 2021)
Shop now
2019 HP Stream Laptop 14inch, Intel Celeron N4000, Intel UHD Graphics 600, 4GB SDRAM, 32GB SSD, HDMI, Win10, 14-cb164wm Brilliant Black (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Also Known As: | HP Ipaq 510, HP Ipaq 514 |
| Product code: | 500, 510, 514 |
| Dimensions: | 4.21 x 1.91 x 0.64 inchesMetric10.69 x 4.85 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 3.60 ouncesMetric102.06 gImperial |
| Release date: | 2007-02-12 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 188 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.