HP iPAQ hw6500 is a quite basic cellphone, having a 1.3 MP back side camera.
This cellphone is a little bit thick for current standards, being as thick as 0.71". It appears that HP didn't care much about the weight in this 5.8 ounces phone.
HP equipped the HP iPAQ hw6500 with a low quality display, and a 240 x 240 resolution, giving this phone a low level graphical experience. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone counts with a 56,32 MB internal storage, a low quantity that might be adequate for some users considering this phone also has a slot for an SD memory card to store photos and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
This cellphone only has a 1.3 mega-pixels back facing camera. Additionally, this phone's camera also has flash.
This cellphone counts with a small 1200 mAh Li-Ion battery that provides this device a quite short battery life comparing with other similar phones. This cellphone has a reported talk time of 4 hours and a stand by time of 170 hours.
This device has 3G internet connection, using EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
HP Products - HP - iPAQ 111 Enterprise Handheld PDA, 624 MHz, 4 inch TFT, 64 MB SDRAM, Silver - Sold As 1 Each - Perfect for games, music and managing photos. - Integrated WiFi with WPA2 security. - Microsoft Mobile Office and Photosmart. - Transflective, 3.5 inch TFT touch screen. - Integrated microphone, receiver, speaker and headphone jack.
Shop now
VINTRONS Battery fit to HP 35H00013-00, 311949-001, 310798-B21, iPAQ 2212e, iPAQ 2212, iPAQ h2100
Shop now
HP 900GB 6G SAS 10K 900 SAS 16 MB Cache 2.5-Inch Internal Bare or OEM Drives 619291-B21
Shop now
HP iPAQ rz1710 Pocket PC PDA 203MHz 25MB SD/MMC Windows Mobile 2003 FA289A
Shop now
HP Chromebook 14 Laptop, Intel Celeron N4000 Processor, 4 GB RAM, 32 GB eMMC, 14†HD Display, Chrome, Lightweight Computer with Webcam and Dual Mics, Home, School, Music, Movies (14a-na0021nr, 2021)
Shop now
HP Chromebook 11-inch Laptop - Up to 15 Hour Battery Life - MediaTek - MT8183 - 4 GB RAM - 32 GB eMMC Storage - 11.6-inch HD Display - with Chrome OS - (11a-na0021nr, 2020 Model, Snow White)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HP |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 SE |
| Also Known As: | HP 6510, HP 6515 |
| Product code: | hw6500, hw6510, hw6515 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.80 x 0.71 inchesMetric11.81 x 7.11 x 1.8 cmImperial |
| Weight: | 5.80 ouncesMetric164.43 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 240 pixels |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA270 (Single-Core 312 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 56,32 MB |
| SD Card Slot: | miniSD, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 170 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.