HTC Apache is a low level Windows Mobile Professional cellphone, which features a fast 416 MHz CPU and a 1.3 mega-pixels back side camera. But let's get into much more detail.
HTC decided to sell this cellphone with a good 416 megahertz CPU with just 64 MB of RAM memory.
HTC didn't put much effort to reduce weight in this 6.07 ounces device, much heavier than other similar phones. The HTC Apache is a bit thick compared to today's cellphones, being as thick as 1 inches.
HTC equipped this cellphone with a low level display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes display pixels too big and noticeable. Its display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone offers wi-fi connectivity (although it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). The HTC Apache doesn't use a SIM card, because it's not a GSM cellphone and it works with CDMA networks.
This phone only features a 1.3 mega-pixels back facing camera. In addition, this phone's camera also includes flash.
This phone features a 1350 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a quite short battery lifecompared to other cellphones. HTC claims this cellphone has a 3.7 hs talk time and a 250 hours stand by time.
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Product code: | XV6700, PPC-6700, XV6700 |
| Dimensions: | 4.25 x 2.30 x 1.00 inchesMetric10.8 x 5.84 x 2.54 cmImperial |
| Weight: | 6.07 ouncesMetric172.08 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA270 (Single-Core 416 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.