HTC Bliss is a fair quality device, provisioned with a 3.7 inches multi touch screen, a 5 MP back-facing camera and a powerful 1 GHz processing unit.
HTC decided to build this device using a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chip, backed up by a fast processor ticking at 1 gigahertz and 768 MB RAM memory. This cellphone counts with a moderate 4 GB internal storage memory, which is fine considering this phone also has an external SD slot .
This cellphone is a compact cellphone, given that it has a 3.7 inches display and it only has 0 inches long and 0" wide.
This cellphone includes a good level 800 x 480 3.7" display, which makes it hard to see the pixels in the display. Its display uses S-LCD capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The HTC Bliss has wi-fi capability (but it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM connections.
This phone is equipped with only a 5 MP back facing camera. It also shoots HD 1280x720 videos. In addition, this cellphone's camera also has flash and auto-focus.
This device also includes a handful of cool characteristics such as Bluetooth (provides communication with other devices, computers and accessories), GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The HTC Bliss packs a 1600 mAh medium sized Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery durationcompared to other devices.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked Android OS Smartphone (Amazing Silver) - International Version
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM Factory Unlocked Android OS Smartphone (Sapphire Blue) - International Version
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | S-LCD (16M colors) |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 768 MB |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.