HTC Blue Angel is a not very powerful Windows Mobile Professional device, provisioned with a 0.3 megapixels back-facing camera. We will get a better understanding of this phone's pros when we get into deeper details.
This phone is quite thick compared to today's cellphones, being as thick as 0.7 inches. HTC didn't put much effort to reduce weight in this 7.4 oz phone, way heavier than other similar phones.
The HTC Blue Angel is only equipped with a 0.3 MP back camera. It is capable of shooting 220x176 videos.
The HTC Blue Angel is equipped with a mediocre screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this phone a poor graphic quality. This screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The HTC Blue Angel counts with wifi connectivity (although it can't be shared with other devices acting as a router). This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone features a good 1490 mAh Li-Polymer battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it even after moderate use. HTC informs a 4 hs talk time and a 168 hours stand by time for this device.
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 SE |
| Product code: | SX66 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.79 x 0.70 inchesMetric12.5 x 7.09 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 7.40 ouncesMetric209.79 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA263 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1490 mAh |
| Stand-by Time: | 168 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.1 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.