HTC Canary is an outdated phone.
It appears that HTC forgot about optimizing the weight, leaving it live with a weight of 4.23 ounces. The HTC Canary is a bit thick compared to current phones, with its 0.87" thickness.
HTC designed the HTC Canary with a poor screen, and a resolution of 220 x 176 , making everything in the screen lose details and definition.
This phone doesn't have any cameras.
This cellphone features a 1000 mAh small capacity Li-Ion removable battery that provides this cellphone a quite short battery durationcompared to other cellphones. HTC informs a talk time of 2.5 hs and a stand by time of 72 hours for this device.
The HTC Canary uses a SIM card for GSM networks.
If you need a cellphone for basic operations, you will probably love this device.
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M9 Unlocked GSM 4G LTE 20MP Camera Smartphone (Silver/Gold)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard |
| Dimensions: | 4.57 x 1.89 x 0.87 inchesMetric11.61 x 4.8 x 2.21 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP |
| Processor: | Single-Core 133 MHz |
| RAM Memory: | 16 MB |
| SD Card Slot: | SD, MMC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 72 hours |
| Talk Time: | 2.5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.