HTC Faraday is a low level Windows Mobile Standard phone, counting with a 1.3 mega-pixels back facing camera.
The HTC Faraday feels quite heavy for a cellphone this size, with a weight of 4.09 oz. The HTC Faraday is a little thick compared to today's cellphones, with its 0.67 inches thickness.
This cellphone includes a low level screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything in the screen lose details and definition.
This cellphone is only equipped with a 1.3 mega-pixels back camera.
This phone offers 3G internet connection, using EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone comes with a 1150 mAh small capacity Li-Ion battery that provides this phone a poor battery duration. HTC reports a 144 hours stand by time and a 4 hs talk time for this device.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Also Known As: | HTC Cingular |
| Product code: | 2125 |
| Dimensions: | 4.57 x 1.81 x 0.67 inchesMetric11.61 x 4.6 x 1.7 cmImperial |
| Weight: | 4.09 ouncesMetric115.95 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 144 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.