HTC Feeler is a quite basic Windows Mobile Standard cellphone, with a 0.3 MP back facing camera.
This cellphone feels a bit heavy comparing to other devices , weighting 3.53 oz. The HTC Feeler is a little thick compared to current devices, being as thick as 0.8 inches.
The HTC Feeler counts with a mediocre 32,77 MB internal memory, which could be adequate for some users having that it also has a slot for an external memory card to store songs, photos and videos.
This cellphone is equipped with only a 0.3 megapixels back side camera.
The HTC Feeler has a poor display with a 220 x 176 resolution, losing a lot of details in pictures and videos.
This cellphone uses a poor 1050 mAh Li-Ion removable battery that provides this phone a not very long battery duration. HTC reports a talk time of 4 hs and a stand by time of 140 hs for this phone.
This cellphone works with a SIM card for GSM services.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM Factory Unlocked Android OS Smartphone (Sapphire Blue) - International Version
Shop now
HTC U11 64GB Single SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked Android OS Smartphone (Amazing Silver) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 2003 SE |
| Dimensions: | 4.25 x 1.85 x 0.80 inchesMetric10.8 x 4.7 x 2.03 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 32 MB |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Stand-by Time: | 140 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.