HTC FOREseer is an outdated phone, which counts with a 2.2-inches display and a 1.3 mega-pixels back facing camera.
HTC didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.73 oz phone. The HTC FOREseer isn't a compact cellphone, considering it is 4.13 inches long,but it only holds a 2.2 inches display. This phone is a bit thick for current standards, with its 0.62" thickness.
This cellphone is equipped with a interesting 2.2 inches screen with a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes all images and videos look quite vivid.
The HTC FOREseer works with a SIM card to use GSM services.
The HTC FOREseer only features a 1.3 mega-pixels back facing camera.
This cellphone features a low capacity 1100 mAh Li-Polymer removable battery that provides this cellphone a not very long battery durationcompared to other cellphones. HTC informs a stand by time of 220 hs and a talk time of 7.5 hs for this phone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Dimensions: | 4.13 x 2.16 x 0.62 inchesMetric10.49 x 5.49 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 3.73 ouncesMetric105.74 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | LCD (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 7.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.