HTC Harrier is a quite basic Windows Mobile Professional cellphone, packing a 0.3 MP back side camera.
This time, HTC totally forgot about weight optimization, releasing it with a 7.4 ounces weight. This cellphone is a little bit thick compared to nowadays phones, with a thickness of 0.73".
HTC packed the HTC Harrier with a low level display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything in the display lose details and definition. This display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The HTC Harrier is equipped with only a 0.3 MP back camera. This phone also includes flash.
This device uses a 1490 mAh medium capacity Li-Ion removable battery that provides this device a not very long battery duration. HTC informs a stand by time of 168 hs and a talk time of 4 hours for this device.
This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM connections and it can work with CDMA networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 |
| Product code: | XV-6600, PPC-6600, PPC-6601, XV6600 |
| Dimensions: | 4.92 x 2.74 x 0.73 inchesMetric12.5 x 6.96 x 1.85 cmImperial |
| Weight: | 7.40 ouncesMetric209.79 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA263 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1490 mAh |
| Stand-by Time: | 168 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.