HTC Himalayas is an outdated Windows Mobile Professional phone, counting with a 0.3 megapixels back side camera.
The HTC Himalayas is a little thick compared to today's phones, being as thick as 0.75". This phone is quite heavyweight comparing to other cellphones , weighting 6.53 ounces.
The HTC Himalayas only has a 0.3 MP back side camera.
This cellphone includes a low level display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all images and movies look like low resolution media. Its display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This phone comes with a small 1200 mAh Li-Polymer removable battery that provides the HTC Himalayas a not very long battery duration comparing with other similar phones. HTC says this cellphone has a talk time of 3.5 hours and a stand by time of 130 hs.
This phone works with a SIM card for GSM carriers.
HTC One M9 Unlocked GSM 4G LTE 20MP Camera Smartphone (Silver/Gold)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 SE |
| Product code: | 2020 |
| Dimensions: | 5.12 x 2.76 x 0.75 inchesMetric13 x 7.01 x 1.91 cmImperial |
| Weight: | 6.53 ouncesMetric185.12 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale PXA263 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | SD, MMC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 130 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.