HTC Hurricane is an outdated Windows Mobile Standard phone, which features a 1.3 MP back side camera. But let's get into much more details.
This phone is a little bit thick for today's standards, with its 0.69" thickness. It appears that HTC totally forgot about weight optimization, releasing a 3.77 ounces heavyweight product.
This device counts with a 27,65 MB internal storage memory, a low quantity that might be enough for some users having that this phone also has an SD memory card expansion slot to store songs, photographs and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
HTC equipped this cellphone with a low quality screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a regular image quality.
This device is equipped with only a 1.3 MP back camera.
This cellphone uses a SIM card for GSM networks.
This phone counts with a poor 1150 mAh Li-Ion battery providing the HTC Hurricane with a below average battery life. HTC claims this cellphone has a talk time of 3 hs and a stand by time of 150 hs.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 2003 SE |
| Dimensions: | 4.25 x 1.81 x 0.69 inchesMetric10.8 x 4.6 x 1.75 cmImperial |
| Weight: | 3.77 ouncesMetric106.88 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 195 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| Internal Memory: | 27,65 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.