HTC Iris is a quite basic Windows Mobile Standard cellphone, featuring a compact 2.8" screen and a 2 mega-pixels back facing camera.
The HTC Iris is a bit thick compared to current cellphones, with a thickness of 0.54 inches. Though this cellphone has 3.97 inches long and 2.34 inches wide, it only contains a much smaller 2.8" screen. HTC didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.95 oz device.
The HTC Iris is only equipped with a 2 MP back facing camera. Additionally, the camera counts with auto-focus.
This cellphone has a good level 2.8 inches display with a 240 x 320 (QVGA) resolution, making everything look quite good.
The HTC Iris counts with wi-fi capability (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G connectivity, over EV-DO A technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled phone and it can work with CDMA networks.
This cellphone uses a 1200 mAh small sized Li-Ion battery, which is not really enough for a demanding device like this. According to HTC, this cellphone has a reported stand by time of 212 hours and a talk time of 3.5 hs.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Product code: | S640 |
| Dimensions: | 3.97 x 2.34 x 0.54 inchesMetric10.08 x 5.94 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7500 |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 212 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.