HTC Legend American version is a decent cellphone, coming with a 3.2" multi touch capacitive display, a 5 megapixels back-facing camera and a fast CPU speeding at 600 megahertz.
While this cellphone is as big as 4.41 inches long and 2.22" wide, it only contains a much smaller 3.2" display. Though this cellphone is very slim and comfortable it's not so slim as many other devices out there, with a thickness of 0.45". In this case, HTC totally forgot about weight optimization, releasing a 4.44 oz heavyweight product.
This cellphone is equipped with a nice 3.2" screen with a 480 x 320 resolution, which makes all images and movies look quite nice. Its screen uses AMOLED capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone is equipped with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 chip, holding a good processing unit speeding at 600 MHz and only 384 MB of RAM. Graphic rendering usually consume lots of processing power, so it also uses a 128 megahertz Adreno 200 GPU to help handle those graphic tasks.
This phone features wifi connection (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The HTC Legend American version uses a SIM card for GSM services.
This cellphone is only equipped with a 5 MP back side camera. It can also capture VGA 640x480 videos. In addition, the camera features flash.
The HTC Legend American version uses a 1300 mAh mid capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding device like this. HTC informs a talk time of 8.2 hours and a stand by time of 440 hs for this phone.
This device also features a few nice characteristics like Bluetooth, GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Dimensions: | 4.41 x 2.22 x 0.45 inchesMetric11.2 x 5.64 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.44 ouncesMetric125.87 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227 |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 384 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 440 hours |
| Talk Time: | 8.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.