HTC Magician is a quite basic cellphone, equipped with a 1.3 mega-pixels back facing camera and a good processor clocking at 416 megahertz. That's all? No, it's only the introduction of a much deeper review.
This time, HTC totally forgot about weight optimization, releasing a 5.3 oz heavyweight product. The HTC Magician is a bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.72".
HTC equipped the HTC Magician with a poor display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes display pixels too big and noticeable. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
HTC ships this phone with a powerful CPU ticking at 416 MHz and as little as 64 MB of RAM.
This device uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone is only equipped with a 1.3 megapixels back-facing camera. The camera also includes fast burst mode.
This cellphone counts with a small 1200 mAh Li-Polymer removable battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this. According to HTC, the HTC Magician has an estimated stand by time of 190 hs and a talk time of 5 hours.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 SE |
| Dimensions: | 4.20 x 2.30 x 0.72 inchesMetric10.67 x 5.84 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | 5.30 ouncesMetric150.25 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA270 XScale (Single-Core 416 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | SD, MMC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 190 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.