HTC Nexus One CDMA is a decent device, equipped with a 3.7" display, a 5 mega-pixels back-facing camera and a good performance 1 gigahertz processor.
This phone is equipped with a good performance 1 GHz processor, bundled in the Qualcomm Snapdragon system chip and 512 MB of RAM.
This phone doesn't feel very lightweight comparing with today standards, weighting 4.6 ounces. This phone's thickness (0.45") is a little far from current standards, but it still feels comfortable in the hand.
This cellphone has only a 5 megapixels back-facing camera. It can also film 720x480 videos at 20 fps. To complete the camera, it also has a few good characteristics like flash, geo tagging and auto-focus.
HTC designed the HTC Nexus One CDMA with a nice 3.7-inches display, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a good image quality. Its display uses AMOLED capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone offers WiFi connection (but it can't provide it to other devices around, acting as a modem or router) and 3G internet connection, over EV-DO A technologies. The HTC Nexus One CDMA doesn't use a sim card, because it's not a GSM enabled phone and it can work with CDMA carriers.
This cellphone packs a mid sized 1400 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it if you use it heavily.
This phone also comes with a couple useful characteristics such as Bluetooth (2.1) and GPS Localization, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 2.1 |
| Also Known As: | HTC Passion |
| Dimensions: | 4.69 x 2.35 x 0.45 inchesMetric11.91 x 5.97 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 4.60 ouncesMetric130.41 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 720 x 480 (20 fps) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.