HTC P3600 Trinity is a quite basic cellphone, packing a 2.8-inches touch-screen and a 2 megapixels back camera. We will get a better understanding of this phone's advantages when we get into deeper details.
This cellphone is a little bit thick for today's standards, with a thickness of 0.72". The HTC P3600 Trinity isn't really a compact phone, given that it is 4.25" long and 2.28" wide,but it just holds a 2.8 inches screen. HTC didn't put much effort to reduce weight in this 5.29 ounces phone, way heavier than other similar cellphones.
The HTC P3600 Trinity has a interesting 2.8 inches display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all photos and videos look quite good. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The HTC P3600 Trinity counts with Wi-Fi connection (but it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, over HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM networks.
This phone is equipped with only a 2 MP back side camera.
This phone features a medium 1500 mAh Li-Polymer removable battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. According to HTC, this phone has a reported 250 hs stand by time and a 5 hs talk time.
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.25 x 2.28 x 0.72 inchesMetric10.8 x 5.79 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung SC32442A (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.