HTC P4350 Herald is a quite basic Windows Mobile Professional cellphone, packed with a small 2.8-inches screen and a 2 MP back side camera. That's all? No, it's just the introduction.
This cellphone is a little thick compared to nowadays cellphones, with its 0.66 inches thickness. Whereas the HTC P4350 Herald is as big as 4.29" long and 2.32" wide, it only holds a much smaller 2.8 inches screen. The HTC P4350 Herald feels quite heavyweight comparing with today standards, with a weight of 5.92 ounces.
This phone only features a 2 MP back-facing camera.
HTC designed this device with a good level 2.8" display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes all photos and movies look good. Its display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
This cellphone offers wi-fi connection (but it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by EDGE technologies. The HTC P4350 Herald works with a SIM card for GSM connection.
This phone features a poor 1130 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for some hours, although you will need to charge it even after moderate usage. According to HTC, this cellphone has a reported 200 hs stand by time and a 5 hours talk time.
HTC One M9 Unlocked GSM 4G LTE 20MP Camera Smartphone (Silver/Gold)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Also Known As: | T-Mobile HTC Wing, HTC O2 XDA Terra |
| Dimensions: | 4.29 x 2.32 x 0.66 inchesMetric10.9 x 5.89 x 1.68 cmImperial |
| Weight: | 5.92 ouncesMetric167.83 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1130 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.