HTC P6300 Panda is a modest phone released back in 2007, coming with a 2 megapixels back side camera and a 3.5" display. Let's take a closer sight of what this phone can give us.
Although this phone is 5.11" long and 2.75" wide, it only packs a much smaller 3.5" screen. The HTC P6300 Panda is a bit thick for today's standards, with its 0.74 inches thickness. HTC forgot about weight optimization in this 7.05 oz cellphone, way heavier than other similar cellphones.
HTC equipped the HTC P6300 Panda with a low level 3.5-inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look worse than it really is. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone has only a 2 MP back-facing camera.
This device includes WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices acting as a wireless router or modem). The HTC P6300 Panda works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone features a 1500 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a below average battery durationcompared to other phones. This phone has a reported stand by time of 200 hs and a talk time of 5 hours.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 5.11 x 2.75 x 0.74 inchesMetric12.98 x 6.99 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 7.05 ouncesMetric199.86 gImperial |
| Release date: | 2007-06-28 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.