HTC Phoebus is a low-end Windows Mobile Standard phone, having a 2 megapixels back camera and a 2.6-inches screen.
The HTC Phoebus is quite heavyweight comparing to other devices , with a weight of 5.29 oz. This cellphone isn't really a compact phone, taking into account that it is 4.06 inches long and 2.09" wide,but it only holds a 2.6" display. This phone is a little bit thick compared to today's devices, with its 0.59 inches thickness.
HTC packed this cellphone with a interesting 2.6 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look quite vivid.
This cellphone only has a 2 MP back camera.
This phone has a mediocre 920 mAh Li-Polymer replaceable battery, which is quite low for a consuming phone like this. HTC claims this phone has a talk time of 5 hs and a stand by time of 160 hours.
This cellphone features wifi connectivity (although it can't be provided to other devices acting as a modem or router) and 3G internet connection, over EDGE technologies. This phone works with a SIM card to use GSM services.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Also Known As: | T-Mobile HTC Shadow |
| Dimensions: | 4.06 x 2.09 x 0.59 inchesMetric10.31 x 5.31 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 920 mAh |
| Stand-by Time: | 160 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.