HTC S310 Oxygen is an outdated phone, having a 2" display and a 1.3 megapixels back camera. We will get a better understanding of this phone's specs when we get into specific details.
This device feels quite heavy for a phone this size, weighting 3.7 ounces. This phone is 4.25 inches long and 1.85 inches wide, but it is only able to hold a smaller 2" display. The HTC S310 Oxygen is quite thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.72".
This cellphone includes a interesting 220 x 176 2 inches display, making everything look quite vivid.
This cellphone is equipped with only a 1.3 megapixels back facing camera.
The HTC S310 Oxygen features a small sized 1150 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a poor battery durationcompared to other cellphones. HTC claims this phone has a talk time of 8 hours and a stand by time of 220 hours.
This cellphone counts with 3G data connection, supported by EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Dimensions: | 4.25 x 1.85 x 0.72 inchesMetric10.8 x 4.7 x 1.83 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 220 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.