HTC S630 Cavalier is a modest Windows Mobile Standard phone, which counts with a compact 2.4" screen and a 2 mega-pixels back side camera. Is that all? No, it's just the starting point of this extreme review.
It appears that HTC didn't care so much about the weight in this 4.23 oz device. This phone isn't a compact phone, taking into consideration it is 4.42" long and 2.46 inches wide,but it just packs a 2.4" screen. The HTC S630 Cavalier is a little bit thick for current standards, with its 0.53" thickness.
This phone is only equipped with a 2 MP back side camera.
HTC designed this phone with an average 2.4" display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), which makes all pictures and videos look quite vivid.
This phone includes WiFi capability (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone has a 1050 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a cellphone like this. HTC reports a 5.9 hours talk time and a 200 hs stand by time for this device.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Also Known As: | HTC Dopod C730 |
| Product code: | S630, C730 |
| Dimensions: | 4.42 x 2.46 x 0.53 inchesMetric11.23 x 6.25 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5.9 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.