HTC S720 Libra is a modest cellphone, which features a small 2.4 inches display and a 2 megapixels back side camera.
This phone is a little bit thick compared to nowadays devices, being as thick as 0.74". The HTC S720 Libra is 4.07 inches long, but it's only able to hold a much smaller 2.4 inches display. In this case, HTC totally forgot about weight optimization, putting together a 4.58 ounces product.
HTC packed this phone with a good 2.4 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this phone with a good graphical experience.
The HTC S720 Libra only has a 2 mega-pixels back facing camera.
This cellphone includes 3G internet connection, supported by EV-DO A technologies. The HTC S720 Libra doesn't have a sim card, because it's not a GSM enabled cellphone and it works in CDMA carriers.
This phone has a 1050 mAh poor capacity Li-Ion battery, which is quite low for a cellphone like this. HTC informs a stand by time of 228 hs and a talk time of 7.3 hs for this phone.
This cellphone also comes with Bluetooth, and Light Sensor.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.0 |
| Also Known As: | HTC 5800 Fusion |
| Product code: | SMT5800 |
| Dimensions: | 4.07 x 2.00 x 0.74 inchesMetric10.34 x 5.08 x 1.88 cmImperial |
| Weight: | 4.58 ouncesMetric129.84 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7500 |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Stand-by Time: | 228 hours |
| Talk Time: | 7.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Sensors: | Light Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.