HTC Shubert is a mid-end Windows Phone 7.5 Mango cellphone, which counts with a fast 1000 megahertz CPU, a 3.7" screen and an 8 mega-pixels back camera.
The HTC Shubert just has 0 inches long, but it is able to fit a a 3.7 inches screen.
HTC equipped this cellphone with a interesting 3.7" display, and a 800 x 480 resolution, which makes everything look colorful and brightful. This display uses S-LCD yes technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
HTC decided to equip this cellphone with a fast processing unit ticking at 1000 megahertz with 576 MB of RAM memory. This phone comes with anice 8 GB internal storage memory and although it doesn't include an SD memory card expansion slot, it is enough to install hundreds of apps, although it probably wouldn't be enough if you are planning to install some of the largest games available nowadays.
The HTC Shubert counts with wi-fi connection (but it can't be provided to other devices acting as a hotspot) and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone only features an 8 mega-pixels back-facing camera. The camera also includes auto-focus and flash.
This phone also features a couple cool characteristics such as Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone comes with a good 1300 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a thirsty phone like this.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Phone 7.5 Mango |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | S-LCD |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 576 MB |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.