HTC Snap S510 is a not very powerful Windows Mobile Standard device, packing a small sized 2.4 inches display, a 2 MP back-facing camera and a quite powerful processor running at 528 MHz.
This phone is equipped with a quite powerful 528 megahertz processor and just 192 MB RAM.
The HTC Snap S510 is quite thick compared to today's phones, with its 0.51" thickness. The HTC Snap S510 is 4.49" long, but it's only able to pack a smaller 2.4" screen. Apparently HTC forgot about optimizing the weight in this 4.06 oz cellphone.
The HTC Snap S510 only features a 2 mega-pixels back-facing camera.
HTC equipped this phone with a nice 2.4 inches screen, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), which makes all images and videos look quite nice.
This phone has a medium 1500 mAh Li-Ion replaceable battery providing this phone with a not very long battery duration. HTC reports a 4.8 hours talk time and a 320 hours stand by time for this cellphone.
The HTC Snap S510 offers WiFi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a hotspot) and 3G data connection, using EV-DO A and EDGE technologies. The HTC Snap S510 works with a SIM card for GSM services and it can work with both CDMA and GSM.
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.1 |
| Dimensions: | 4.49 x 2.48 x 0.51 inchesMetric11.4 x 6.3 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 192 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 320 hours |
| Talk Time: | 4.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A, EDGE, GSM and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.