HTC Star Trek is a not very powerful Windows Mobile Standard phone, which features a 1.3 mega-pixels back facing camera.
This phone is a little thick compared to today's cellphones, with its 0.62 inches thickness. HTC appears to have forgotten about weight optimization in this 3.49 ounces phone.
HTC equipped this cellphone with a very good display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this phone with a very good image quality.
This phone includes 3G internet connection, supported by EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM carriers.
The HTC Star Trek only has a 1.3 MP back-facing camera.
This phone uses a small sized 750 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a demanding cellphone like this. HTC informs a 5 hs talk time and a 150 hs stand by time for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Product code: | 3125, 8500 |
| Dimensions: | 3.87 x 2.02 x 0.62 inchesMetric9.83 x 5.13 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 3.49 ouncesMetric98.94 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 222 pixels per inchMetric87.4 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 195 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.