HTC Tanager is an outdated Windows Mobile Standard cellphone. But let's get into more detail.
It appears that HTC didn't care about the weight at all, releasing a 4.23 ounces heavyweight product. The HTC Tanager is a bit thick compared to nowadays cellphones, with its 0.91" thickness.
HTC packed this phone with a low level display, and a resolution of 220 x 176 , which makes display pixels too big and noticeable.
This phone works with a SIM card for GSM connection.
The HTC Tanager doesn't have any cameras.
This device has a 1000 mAh low capacity Li-Ion battery providing this cellphone with a below average battery duration. HTC reports a 2.5 hours talk time and a 72 hs stand by time for this cellphone.
If you want a cellphone for basic tasks, you will probably be very happy with it.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard |
| Product code: | e100, 7070 |
| Dimensions: | 4.72 x 1.97 x 0.91 inchesMetric11.99 x 5 x 2.31 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP |
| Processor: | Single-Core 120 MHz |
| RAM Memory: | 16 MB |
| SD Card Slot: | SD, MMC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 72 hours |
| Talk Time: | 2.5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.