HTC Tornado is an outdated cellphone, provisioned with a 1.3 megapixels back camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the beginning.
The HTC Tornado feels a bit heavyweight comparing with today standards, weighting 3.74 ounces. The HTC Tornado is a little bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.69 inches.
HTC designed this cellphone with a low quality screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making it have a not-so-good graphical experience.
This phone only has a 1.3 mega-pixels back facing camera.
The HTC Tornado has wifi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a hotspot) and 3G internet connection, supported by EDGE technologies. The HTC Tornado works with a SIM card to use GSM services.
This phone comes with a low capacity 1150 mAh Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. According to HTC, the HTC Tornado has an aproximate talk time of 4.5 hours and a stand by time of 192 hours.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Dimensions: | 4.23 x 1.81 x 0.69 inchesMetric10.74 x 4.6 x 1.75 cmImperial |
| Weight: | 3.74 ouncesMetric106.03 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 192 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.