HTC Touch Cruise US is a not very powerful phone, counting with a quite powerful processing unit ticking at 528 MHz, a small sized 2.8 inches screen and a 3.2 mega-pixels back camera.
This phone is a little thick compared to nowadays cellphones, with its 0.57 inches thickness. This phone isn't really a compact cellphone, taking into account that it is 4.02" long,but it only holds a 2.8 inches display. This phone feels a bit heavy for a device this size, weighting 3.63 ounces.
This phone has a good level 320 x 240 (QVGA) 2.8" screen, providing this phone with a decent image quality. This screen uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
HTC decided to power this phone with a powerful CPU ticking at 528 MHz, bundled in a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 system chip and as little as 256 MB RAM memory.
This cellphone is equipped with only a 3.2 mega-pixels back camera. This camera also includes geo tagging.
This cellphone comes with a 1100 mAh poor capacity Li-Ion replaceable battery that can keep this cellphone running for many hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage. According to HTC, this phone has an aproximate 6.7 hours talk time and a 330 hs stand by time.
The HTC Touch Cruise US features Wi-Fi capability (although it can't provide it to other devices as a mobile mobile hotspot) and fast 3G connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM connection.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
HTC U12+ Factory Unlocked Phone - 6" Screen - 64GB - Translucent Blue (U.S. Warranty)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 4.02 x 2.11 x 0.57 inchesMetric10.21 x 5.36 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 3.63 ouncesMetric102.91 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225 |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 330 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.