HTC Touch Diamond CDMA - Verizon is a modest Windows Mobile Professional phone, packed with a 3.2 megapixels back facing camera, a small 2.8 inches resistive display and a good CPU clocking at 528 MHz. We will get a better idea about this device's advantages when we get into specific details.
HTC decided to equip this cellphone with a powerful 528 megahertz CPU, bundled in a Qualcomm MSM7500A chip with just 192 MB RAM.
This cellphone is a bit thick compared to current phones, being as thick as 0.6". This device is 4" long, it just holds a way smaller 2.8" screen. In this case, HTC decided not to care about this phone weight at all, putting together a 4.2 oz product.
HTC designed this device with a very good 2.8" display, and a resolution of 640 x 480 (VGA), making everything look colorful and brightful. This display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone includes WiFi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G connection type, over EV-DO A technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM phone and it can connect to CDMA carriers.
This phone only has a 3.2 mega-pixels back side camera. Additionally, the camera has auto-focus.
The HTC Touch Diamond CDMA - Verizon comes with a good 1340 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a cellphone like this. HTC says this device has a 4.2 hs talk time and a 350 hs stand by time.
The HTC Touch Diamond CDMA - Verizon also includes a few interesting features as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
This phone is very overvalued considering it is sold for 65 dollars, and other similar phones are being sold for much less than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Also Known As: | Verizon Wireless XV6950 |
| Product code: | XV6950 |
| Dimensions: | 4.00 x 2.10 x 0.60 inchesMetric10.16 x 5.33 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 4.20 ouncesMetric119.07 gImperial |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 640 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 286 pixels per inchMetric112.6 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7500A |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 192 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1340 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 4.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.