HTC Touch Pro CDMA - Verizon is a not very powerful Windows Mobile Professional device, counting with a 3.2 MP back camera, a 528 MHz CPU and a 2.8" resistive touch-screen. Let's take a deeper view of what this cellphone offers to us.
HTC equipped this cellphone with a quite powerful 528 megahertz processing unit with only 192 MB RAM memory.
This phone is a little bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.71". Though the HTC Touch Pro CDMA - Verizon is as big as 4.17 inches long, it only comes with a much smaller 2.8" screen. This cellphone is a bit heavyweight for a phone this size, with a weight of 4.94 oz.
The HTC Touch Pro CDMA - Verizon is equipped with only a 3.2 megapixels back-facing camera. This cellphone also counts with some nice characteristics like auto-focus, flash and fast burst mode.
HTC designed this cellphone with a nice 2.8" display, and a resolution of 640 x 480 (VGA), which makes it hard to see the pixels composing the display. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This device offers wi-fi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot) and 3G connectivity, over EV-DO A technologies. The HTC Touch Pro CDMA - Verizon doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled device and it can connect to CDMA carriers.
This phone has a mid capacity 1340 mAh Li-Ion removable battery providing this phone with a poor battery duration. HTC reports a 350 hours stand by time and a 4.2 hs talk time for this cellphone.
This phone also includes a few nice characteristics like Bluetooth (2.0, EDR) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Also Known As: | Verizon Wireless XV6850, HTC Raphael |
| Product code: | XV6850 |
| Dimensions: | 4.17 x 2.04 x 0.71 inchesMetric10.59 x 5.18 x 1.8 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 640 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 286 pixels per inchMetric112.6 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 192 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1340 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 4.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus and Fast Burst Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.