HTC Typhoon is a low end cellphone, having a 0.3 megapixels back facing camera. That's everything we have to say? No, it's just the introduction of this in-depth review.
Apparently HTC totally forgot about weight optimization, leaving it live with a weight of 3.53 oz. This phone is a little thick for today's standards, being as thick as 0.63 inches.
The HTC Typhoon has a poor 220 x 176 display, losing a lot of details in photos and movies.
This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone has only a 0.3 MP back facing camera.
This phone counts with a 1050 mAh small sized Li-Ion battery, which is quite low for a consuming phone like this. According to HTC, the HTC Typhoon has a reported talk time of 4 hs and a stand by time of 140 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 2003 SE |
| Product code: | SMT5600, SPV-C500, 8010 |
| Dimensions: | 4.25 x 1.81 x 0.63 inchesMetric10.8 x 4.6 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP |
| Processor: | Single-Core 200 MHz |
| RAM Memory: | 32 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Stand-by Time: | 140 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.