HTC Wizard is an outdated cellphone, counting with a 1.3 mega-pixels back camera. But it's time to get into much more details.
The HTC Wizard is a bit thick compared to nowadays devices, with its 0.93" thickness. HTC didn't put much effort to reduce weight in this 5.64 oz device, far heavier than other similar phones.
HTC designed this phone with a low level display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making images look less detailed. This display uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The HTC Wizard has WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices acting as a hotspot) and 3G internet connection, supported by EDGE technologies. The HTC Wizard uses a SIM card for GSM services.
This cellphone has only a 1.3 megapixels back facing camera. This camera also has flash.
The HTC Wizard counts with a 1250 mAh medium capacity Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding phone like this. According to HTC, this cellphone has an estimated talk time of 5 hs and a stand by time of 240 hours.
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Also Known As: | HTC Cingular 8125 |
| Product code: | 8125 |
| Dimensions: | 4.25 x 2.28 x 0.93 inchesMetric10.8 x 5.79 x 2.36 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP850 |
| Processor: | Single-Core 195 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1250 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.