HTC X7500 Advantage is a little outdated phone, provisioned with a powerful CPU running at 624 megahertz and a 3 mega-pixels back side camera.
In this case, HTC didn't care about the weight at all, releasing it with a 12.66 oz weight. The HTC X7500 Advantage is a little bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.62".
This cellphone ships with a powerful CPU clocking at 624 MHz with just 128 MB RAM memory. The HTC X7500 Advantage comes with aquite big 8 GB internal storage memory and an external SD slot, which allows you to install hundreds of games and applications without any trouble.
This device only has a 3 mega-pixels back-facing camera. To complete the camera, it also features auto-focus and flash.
HTC designed this cellphone with a completely amazing display, and a 480 x 640 (VGA) resolution, providing this phone with an amazing graphic quality. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The HTC X7500 Advantage packs a large 2200 mAh Li-Polymer replaceable battery that provides this cellphone a quite long battery duration. HTC informs a stand by time of 300 hs and a talk time of 5.5 hs for this cellphone.
This device features WiFi connection (but it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and 3G fast connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Also Known As: | T-Mobile HTC Ameo, HTC Athena |
| Dimensions: | 5.25 x 3.85 x 0.62 inchesMetric13.34 x 9.78 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | 12.66 ouncesMetric358.9 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 640 x 480 pixels (VGA) |
| Pixel density: | 333 pixels per inchMetric131.1 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel Bulverde (Single-Core 624 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Graphics Processor: | ATi Graphic Chip 2282 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.