Huawei Ascend Q is a modest phone, with a quite powerful 800 MHz CPU, a medium sized 3.2" touch-screen and a 3.2 megapixels back camera.
Huawei decided to power this phone with a quite powerful 800 MHz processor.
Huawei only sells this cellphone in color black. This cellphone isn't a very compact cellphone, considering it is 4.8 inches long,but it only contains a 3.2 inches screen. Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 4.6 ounces cellphone.
This cellphone includes a good level 480 x 320 3.2 inches display, which makes all images and movies look quite colorful and brightful. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This cellphone provides WiFi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a router or modem). This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services and it can connect to CDMA networks.
This phone is equipped with only a 3.2 MP back-facing camera. In addition, this cellphone's camera also counts with geo tagging.
The Huawei Ascend Q also features a handful of interesting features like Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a 1500 mAh mid capacity Li-Ion replaceable battery that provides this phone a below average battery life. Huawei says this device has a stand by time of 240 hours and a talk time of 4.2 hs.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Honor 8 Unlocked Smartphone 32 GB Dual Camera - US Warranty (Midnight Black)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | M660 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.30 x 0.50 inchesMetric12.19 x 5.84 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 4.60 ouncesMetric130.41 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 240 hours |
| Talk Time: | 4.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.