Huawei Ascend Y200 is a mid-to-low level Android phone, having a medium sized 3.5 inches multi-touch screen, a 3.2 MP back facing camera and a quite powerful 800 MHz processing unit.
It appears that Huawei didn't care about the weight in this 4.23 ounces cellphone. This phone is available only in color black. The Huawei Ascend Y200 is slim, but it's not close to being one of the thinnest phones you can find, with a thickness of 0.46".
The Huawei Ascend Y200 is powered by a good 800 MHz CPU, packed into the Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A chip and just 256 MB of RAM. To help with graphic calculations, it also counts with an Adreno 200 (enhanced) GPU speeding at 200 megahertz. The Huawei Ascend Y200 counts with a 524,29 MB internal storage, a mediocre amount that might be enough for some users having that this phone also has an external memory card slot to store photos and videos and even some apps that allow external memory installation.
This cellphone only has a 3.2 mega-pixels back camera.
Huawei equipped the Huawei Ascend Y200 with a nice 3.5-inches display, and a resolution of 480 x 320 , providing this phone with a mid level graphical experience. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone provides wifi capability (although it can't be provided to other devices around, acting as a router or modem) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Huawei Ascend Y200 uses a SIM card for GSM carriers.
This device also comes with some cool features as Bluetooth (provides communication with other cellphones and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone counts with a mid capacity 1400 mAh Li-Ion battery, which is quite poor for a demanding phone like this.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.60 x 2.38 x 0.46 inchesMetric11.68 x 6.05 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.