Huawei Ascend Y600 is a decent quality Android device, packed with a powerful Dual-Core CPU clocking at 1.3 gigahertz, a big 5 inches screen, and two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front side camera.
Huawei didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6.35 oz cellphone. The Huawei Ascend Y600 is quite slim and practical, while it's not as slim as many other devices currently available, with a thickness of 0.43". While this phone only has 5.69 inches long, it's still able to fit a a 5 inches screen. Huawei made this deviceavailable only in 2 different color options, black and white.
Huawei equipped this cellphone with a MediaTek MT6572 system chip, packing a powerful 1300 MHz Dual-Core processor with 512 MB RAM. The Huawei Ascend Y600 comes with areasonable 4 GB internal memory, which is fine considering that it also has a slot for an external memory card .
This phone features two cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front camera.
The Huawei Ascend Y600 includes a nice 480 x 854 5-inches screen, giving this device a decent image quality.
The Huawei Ascend Y600 packs an amazing 2100 mAh replaceable battery that provides this cellphone a good battery duration.
The Huawei Ascend Y600 features wi-fi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a wireless modem). This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services.
This cellphone also includes a few nice features such as Bluetooth (3.0 ) and GPS Localization, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
Huawei Y7 2019 Dub-LX3 32GB Unlocked GSM LTE Android Phone w/Dual 13MP+2MP Camera - Midnight Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.69 x 2.93 x 0.43 inchesMetric14.45 x 7.44 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 6.35 ouncesMetric180.02 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 3(1800), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.