Huawei IDEOS X2 is a low-end device, provisioned with a good 528 megahertz CPU, a 3.1 megapixels back camera and a 3.2" display. That's all? No, it's only the shortest summary.
The Huawei IDEOS X2 isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 4.41" long and 2.28 inches wide,but it just holds a 3.2 inches display. Huawei made this deviceavailable just in 262 144 color. Apparently Huawei decided not to care much about the weight in this 4.06 oz cellphone.
Huawei sells the Huawei IDEOS X2 with a powerful 528 megahertz processing unit with just 256 MB RAM memory.
This phone is equipped with an average 320 x 480 3.2-inches screen, providing this phone with a nice image quality.
This phone is equipped with only a 3.1 mega-pixels back-facing camera.
The Huawei IDEOS X2 offers WiFi connectivity (although it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, over HSDPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
The Huawei IDEOS X2 also includes a couple of cool characteristics like Bluetooth (allows communication with other devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and a couple sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone has a poor capacity 1150 mAh Li - Ion removable battery providing this phone with a below average battery life.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 International Version - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei Mate 20 Pro LYA-L29 128GB + 6GB - Factory Unlocked International Version - GSM ONLY, NO CDMA - No Warranty in The USA (Emerald Green)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P40 Lite Dual SIM 4G JNY-LX2 128GB 6GB RAM International Version - Midnight Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.2, 2.1 |
| Also Known As: | Huawei U8500 |
| Dimensions: | 4.41 x 2.28 x 0.50 inchesMetric11.2 x 5.79 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.1 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.