Huawei IDEOS X6 is a bit outdated cellphone launched some years ago, in 2010, counting with a 5 MP back camera, a great performance 1000 megahertz processing unit and a medium 4.1" capacitive touch-screen. That's all? No, it's only the tip of the iceberg.
This phone comes with a Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 chip, including a great performance 1 gigahertz CPU with 512 MB RAM memory. To help with graphic intensive apps, it also has a 245 MHz Adreno 205 graphics processing unit. This phone comes with areasonable 2 GB internal memory, which is fine knowing that this device also has an SD memory card expansion slot to store songs, photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This phone is a very compact device, given that it features a 4.1" display and it's only 4.8" long and 2.28 inches wide. Being just 0.39 inches thick,this cellphone is very thin and practical. Huawei didn't put much effort to reduce weight in this 5.04 oz phone, much heavier than other similar phones.
This cellphone only features a 5 MP back side camera. It can also capture 1280x720 HD videos at 30 frames per second. The camera also includes a couple of useful features like flash, geo tagging and auto-focus.
This device is equipped with a very good 800 x 480 4.1 inches display, making everything look very nice. Its display uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This cellphone has WiFi capability (although it can't provide it to other devices acting as a wireless router or modem) and fast 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Huawei IDEOS X6 uses a SIM card to use GSM services.
This phone comes with a good 1400 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a below average battery life.
This device also includes a few useful features like Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Mate 40 Pro 5G NOH-NX9 256GB 8GB RAM International Version No Google Play - Mystic Silver
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Also Known As: | Huawei Ascend X |
| Product code: | U9000 |
| Dimensions: | 4.80 x 2.28 x 0.39 inchesMetric12.19 x 5.79 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Release date: | 2010-12-06 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4.1 inchesMetric10.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 228 pixels per inchMetric89.76 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S2 MSM8255 |
| Processor: | Scorpion (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (333 MHz) |
| Graphics Processor: | Adreno 205 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.