Huawei M750 is a low level cellphone, equipped with a 1.3 megapixels back side camera and a 2.8-inches display. Let's take a closer look at what this device offers to us.
This phone has a 32,77 MB internal storage memory, a poor amount that could be adequate for some basic users having that this device also has an external memory slot to store songs, pictures and videos.
This time, it seems like Huawei forgot about optimizing the weight in this 3.91 oz device. This cellphone is a little thick for today's standards, with a thickness of 0.59". The Huawei M750 is 4.2" long and 2.25" wide, but it is only able to pack a smaller 2.8 inches screen. Huawei is offering this device in gray color.
This phone includes a nice 320 x 240 (QVGA) 2.8-inches screen, making everything look nice. Its screen uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
This phone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled device and it can connect to CDMA carriers.
This device is equipped with only a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone uses a mediocre 1150 mAh Li-Ion battery, which is not really enough for a demanding cellphone like this. This device has an estimated stand by time of 270 hours and a talk time of 6 hs according to Huawei.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version - Crush Green
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Dimensions: | 4.20 x 2.25 x 0.59 inchesMetric10.67 x 5.72 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 3.91 ouncesMetric110.85 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 32,77 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 270 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.