Huawei Mate 40E 4G is a breath-taking phone, packed with a 6.5-inches display, and 2 cameras, a 64 mega-pixels back facing camera and a 13 MP front side camera. But let's get into more detail.
Huawei made this cellphoneavailable only in black, silver and white. This phone is very thin, with a thickness of just 0.35 inches. While the Huawei Mate 40E 4G is only 6.24 inches long and 2.85 inches wide, it still manages to hold a 6.5" display. Regarding its construction quality, the Huawei Mate 40E 4G is mainly made with Glass and Aluminum . Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 6.63 ounces cellphone.
Huawei packed this cellphone with an awesome 6.5" display, and a 1080 x 2376 resolution, which makes all images and videos look absolutely great.
This phone counts with a 128 GB excellent internal memory and though it doesn't count with an external SD slot, it is still enough to store tons of apps, games, pictures and videos without worrying about running out of space at all.
This cellphone features Wi-Fi connectivity (and it can be provided to other devices as a mobile hotspot), LTE-A 4G ultra fast connectivity and also HSPA+ data connection (a slower 4G network) and 3G fast connectivity, supported by HSDPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM connections.
This device features two cameras, a 64 mega-pixels back-facing camera and a 13 megapixels front side camera.
This cellphone counts with an amazing 4200 mAh non-removable battery, enough to provide this cellphone with a great battery life. An issue to take into consideration is that the Huawei Mate 40E 4G's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins to have trouble holding its charge, although with such a great capacity you will probably replace this device before that happens.
This cellphone also comes with a wide variety of cool features such as Biometric fingerprint, Wireless charging compatibility, NFC (Near Field Communication), Bluetooth (5.2 ) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter whether you are looking for a phone for work, want a gamer cellphone, are looking for a social phone or want it to take tons of photos, you will definitely be very pleased with it.
Huawei P40 Pro 5G ELS-NX9 256GB 8GB RAM Without Google Play International Version - Silver Frost
Shop now
HUAWEI Honor 8X (64GB + 4GB RAM) 6.5" HD 4G LTE GSM Factory Unlocked Smartphone - International Version No Warranty JSN-L23 (Blue)
Shop now
Huawei Mate 8 Unlocked Smartphone with 16 MP camera, 4 GB RAM, 64 GB Memory Dual Sim, No Warranty - International Version (Gold)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 International Version - Midnight Black
Shop now
Huawei Mate 20 Pro (LYA-L29) 6GB / 128GB 6.39-inches LTE Dual SIM Factory Unlocked - International Stock No Warranty (Black)
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L29 64GB Mocha Brown, Dual SIM, 5.9", Dual 20 MP +12 MP, GSM Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Mate XS 2 Dual-SIM 512GB ROM + 8GB RAM (GSM Only | No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | HarmonyOS 2 |
| Dimensions: | 6.24 x 2.85 x 0.35 inchesMetric15.85 x 7.24 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 6.63 ouncesMetric187.96 gImperial |
| Colors: | Black, Silver and White |
| Materials: | Aluminum and Glass |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.5 inchesMetric16.5 cmImperial |
| Resolution: | 2376 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 402 pixels per inchMetric158.27 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Kirin 990E (7 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G76 MP14 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 64 megapixels |
| Aperture: | f/1.90 |
| Focal length: | 27mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 13 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700 a), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 26(850+), 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(800), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.