Huawei nova 2i is a totally amazing device launched some years ago, in 2017, coming with a high performance 2360 MHz Octa-Core processing unit, a really big 5.9 inches screen, and 2 cameras, a 16 mega-pixels back facing camera and a 13 megapixels front side camera.
Huawei decided to sell this phone with a HiSilicon Kirin 659 system chip, which holds an extremely powerful Octa-Core CPU running at 2360 megahertz and a large 4 GB of RAM. This phone has a 64 GB amazing internal memory and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store hundreds of apps and even the largest games available nowadays without having to worry about how much storage capacity is left.
Huawei has made a very nice job making the Huawei nova 2i weight only 5.78 ounces. This phone has a gorgeous design, with a thickness of just 0.3 inches. Though the Huawei nova 2i just has 6.15 inches long and 2.96" wide, it manages to pack a 5.9" display. This cellphone is just available in color 16 777 216.
The Huawei nova 2i has two cameras, a 16 MP back facing camera and a 13 MP front camera. This device can also shoot videos in Full HD 1920x1080 at 30 frames per second.
This phone has a spectacular 1080 x 2160 5.9" display, giving this phone a unique graphical experience.
This phone has a 3340 mAh great Li - Ion non-removable battery providing the Huawei nova 2i an incredible battery duration. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't removable so you can't change it when it starts to last shorter, although with such a great capacity you will probably discard this device before that happens.
This phone features wi-fi capability (but it can't be provided to other devices acting as a router or modem), 4G (LTE) fast internet connection and 3G fast internet connection, supported by HSPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it's not a GSM phone.
The Huawei nova 2i also includes some useful features such as Fingerprint Scanner, Bluetooth and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
If you will use it for gaming, want this phone to take tons of photos, want it for work or want a social cellphone, you will probably be very pleased with it.
Huawei P40 Pro 5G ELS-NX9 256GB 8GB RAM Without Google Play International Version - Silver Frost
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 International Version - Midnight Black
Shop now
Huawei Nova 5T YAL-L21 128GB 6GB RAM International Version - Crush Blue
Shop now
Huawei P30 Lite (128GB, 4GB RAM) 6.15" Display, AI Triple Camera, 32MP Selfie, Dual SIM Global 4G LTE GSM Factory Unlocked MAR-LX3A - International Version (Midnight Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.15 x 2.96 x 0.30 inchesMetric15.62 x 7.52 x 0.76 cmImperial |
| Weight: | 5.78 ouncesMetric163.86 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2017-10-25 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.9 inchesMetric15 cmImperial |
| Resolution: | 2160 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 409 pixels per inchMetric161.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 659 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T830 MP2 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3340 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 16 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.