Huawei P60 is a high-end Android cellphone, having a large 6.7-inches screen, a 48 MP back-facing camera and a 13 mega-pixels front-facing camera. That's all? No, it's just the starting point of this in-depth review.
An excellent aspect of the Huawei P60 is its 256 GB large internal memory and though it doesn't count with a slot for external memory cards, it is still enough to store lots of applications, games, photos and videos without having to worry about how much memory is left.
This phone doesn't feel very lightweight comparing with today standards, weighting 6.95 ounces. This cellphone is extremely thin and good-looking, being just 0.33" thick. The Huawei P60 is a very compact phone, given that it features a 6.7" screen and it is just 6.34" long. Huawei made this cellphoneavailable just in a lot of colors like black, emerald green, purple and white.
This phone is equipped with two cameras, a 48 mega-pixels back-facing camera and a 13 megapixels front-facing camera. This cellphone also shoots videos in 4K 3840x2160 at 60 fps, and slow-motion videos in 1920x1080 (Full HD) at 960 frames per second.
This cellphone is equipped with a spectacular 6.7-inches screen with a 1220 x 2700 resolution, which makes all images and videos look brightful and colorful.
This cellphone comes with a 4815 mAh huge non-replaceable battery providing this cellphone an incredibly long battery life. An issue to evaluate is that the Huawei P60's battery is non-removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to get older, whereas with so much capacity you will probably buy a new cellphone before it becomes an issue.
This phone offers wifi connectivity (which it can share with other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G high speed internet connection and also HSPA+ internet connection (a lower speed 4G variation) and the fastest 3G internet connection, over HSDPA technologies. The Huawei P60 doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone also features a lot of great characteristics like Fingerprint Reader, Wireless charging system, NFC, Infrared Transmitter, Bluetooth (5.2 ) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
The Huawei P60 is probably a great choice no matter if you need it for work, want a cellphone to play games, you love taking photographs or want it mostly for social networks.
HUAWEI P40 Lite Dual SIM 4G JNY-LX2 128GB 6GB RAM International Version - Crush Green
Shop now
Huawei Mate XS 2 Dual-SIM 512GB ROM + 8GB RAM (GSM Only | No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (White) - International Version
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 International Version - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P40 Pro 5G ELS-NX9 256GB 8GB RAM Without Google Play International Version - Silver Frost
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 Pro Dual/Hybrid-SIM 128GB VOG-L29 (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone - International Version (Midnight Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 6.34 x 2.93 x 0.33 inchesMetric16.1 x 7.44 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 6.95 ouncesMetric197.03 gImperial |
| Colors: | Black, Emerald Green, Purple and White |
Display | |
| Screen Type: | OLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2700 x 1220 pixels |
| Pixel density: | 442 pixels per inchMetric174.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 4G SM8475 (4 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 730 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4815 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 48 megapixels |
| Aperture: | f/1.40 |
| Focal length: | 25mm (35mm equivalence) |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (60 fps) (4K) |
| Max slow motion video: | 1920 x 1080 (960 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Slow Motion Video (32 times slower) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700 a), 17(700 b), 18(800 Lower), 19(800 Upper), 20(800 DD), 26(850+), 28(700 APT), 34(2000), 38(2600), 39(1900+), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 6(800), 8(900) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.