Huawei P8max is a very powerful Android cellphone released many years ago, featuring a high speed 2 GHz Octa-Core processing unit, an enormous 6.8" screen, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front camera.
Huawei did a very nice job making this phone as lightweight as 8.04 oz. Huawei just offers this device in 16 777 216 color. Talking about its materials quality, this phone is majorly made of Metal and Metal . Being just 0.27 inches thick,the Huawei P8max is very slim and good-looking. The Huawei P8max is a very compact device, given that it presents a 6.8" display and it is just 7.19" long and 3.66" wide.
The Huawei P8max is equipped with a completely amazing 1080 x 1920 (Full HD) 6.8-inches display, making everything look completely perfect.
Huawei sells this phone with a very fast 2000 megahertz Octa-Core processor, packed into a HiSilicon Kirin 935 system chip with a large 3 GB RAM. A great point of this phone is its large 64 GB internal memory and an external memory slot, enough to install hundreds of apps and even the largest games available nowadays without thinking about running out of space at all.
This cellphone has Wi-Fi capability (although it can't be shared with other devices acting as a modem), 4G LTE-A high speed connection and also HSPA+ connectivity (which is a lower speed 4G network) and the fastest 3G connection type, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone works with a Micro SIM card to use GSM services.
This device has two cameras, a 13 megapixels back side camera and a 5 megapixels front-facing camera. This phone also captures Full HD 1920x1080 videos.
The Huawei P8max packs a large 4360 mAh Li - Polymer non-removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it begins to lose capacity, whereas having 4360 mAh you will probably replace this device before it becomes a real problem.
This cellphone also includes a few nice characteristics like Bluetooth (enables communication with other devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
No matter if you are looking for a phone to mainly use social networks, you love taking pictures, need a phone for work or want it to play games, this phone is probably a very good choice for you.
HUAWEI Honor 8X (64GB + 4GB RAM) 6.5" HD 4G LTE GSM Factory Unlocked Smartphone - International Version No Warranty JSN-L23 (Blue)
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 8 Unlocked Smartphone with 16 MP camera, 4 GB RAM, 64 GB Memory Dual Sim, No Warranty - International Version (Gold)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei Nova 5T YAL-L21 128GB 6GB RAM International Version - Crush Blue
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L29 64GB Mocha Brown, Dual SIM, 5.9", Dual 20 MP +12 MP, GSM Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
Huawei P30 Lite (128GB, 4GB RAM) 6.15" Display, AI Triple Camera, 32MP Selfie, Dual SIM Global 4G LTE GSM Factory Unlocked MAR-LX3A - International Version (Midnight Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop, 5.0 Lollipop |
| Dimensions: | 7.19 x 3.66 x 0.27 inchesMetric18.26 x 9.3 x 0.69 cmImperial |
| Weight: | 8.04 ouncesMetric227.93 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal and Metal |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Release date: | 2015-07-01 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 6.8 inchesMetric17.3 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 324 pixels per inchMetric127.56 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 935 |
| Processor: | ARM Cortex-A53e and ARM Cortex-A53, 64-bit (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T628 MP4 |
| Internal Memory: | 64 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4360 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.